Poređenje automobila
Uporedite bilo koja dva automobila uz mišljenje našeg Virtuelnog Savetnika™
Marketing
Dimenzije i siluete
Motor
1.8 2ZR-FXE Hybrid
1.4 Voltec Hybrid
Performanse (ručni menjač)
Performanse (automatski menjač)
Troškovi
Mišljenje Virtuelnog Savetnika™
Pa, moglo bi se reći da su u pitanju dva veoma slična automobila! Ovde su detalji ti koji bi mogli odlučiti. Ako uzmemo u obzir da oba predstavljaju mali porodični automobil i koriste oblik karoserije hečbek sa 5 vrata uz prednji pogon, sve se svodi na konkretne agregate, pokretane hibridom, koji su u njih ugrađivani. Ispod haube prvog se nalazi motor koji je razvio Toyota, 4-cilindrični agregat sa 16 ventila i 136ks , dok je drugi 4-cilindrični agregat sa 16 ventila i 150ks koji potpisuje General Motors.
BezbednostOno što ponajpre moramo uzeti u obzir su rezultati Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) testiranja izvršenih nad ova dva automobila. Dobra stvar je da su testirani i jedan i drugi, pri čemu je i jednom i drugom dodeljen podjednak broj zvezdica za bezbednost. Osim toga, dobro bi bilo pažljivo ispitati i ostale činjenice vezane za bezbednost. Oba vozila predstavljaju mali porodični automobil, što u principu znači neku osrednju poziciju kada je u pitanju bezbednost, ali nam to ne pomaže preterano da se odlučimo za jedno od njih. Nasuprot tome, što se tiče težine vozila, previše često potcenjenog faktora, američki automobil nudi popriličnu razliku od 28% više metala.
PouzdanostNe volim da generalizujem stvari kada je pouzdanost u pitanju, mada izgleda da oba ova brenda imaju slične rezultate, makar na nivou svih modela ukupno. To kažu neke objektivne statistike, dok posetioci našeg portala pouzdanost marke Toyota vrednuju prosečnom ocenom 4.4, a modele marke Chevrolet u proseku sa 4.2 od 5. Nažalost, ne raspolažem dovoljnim brojem ulaznih informacija da bih detaljnije komentarisao pouzdanost na nivou samih modela. Osim toga, vozači raznih automobila u koje je ugrađivan motor koji ispod haube skriva japanski automobil u proseku smatraju da on zaslužuje ocenu 5.0, dok je onaj ispod haube konkurenta ostvario ocenu 3.0 od 5.
Performanse & EkonomičnostChevrolet je svakako agilniji automobil i dostiže 100km/h za 1.4 sekundi manje od svog konkurenta. Ipak, nedostaje mu snage da osvoji takmičenje u makismalnoj brzini, dostižući 161 kilometara na čas, 19km/h manje nego što to čini konkurentski automobil. Kada pričamo o štedljivosti očigledan izbor bi bio američki automobil, trošeći u proseku 1.2 litara goriva na 100 kilometara (235 milja po galonu), u kombinovanom režimu vožnje. To je 233% više goriva koje potroši japanski automobil!
Zaključak
Toyota deluje nešto malo pouzdanije, mada je razlika marginalna. Ipak, najvažnija stvar prilikom izbora automobila bi trebalo da bude bezbednost, kako aktivna tako i pasivna. Po mom mišljenju, kada se sve uzme u obzir, američki automobil pruža značajno viši nivo bezbednosti, preuzevši na taj način ulogu favorita. Kada su performanse u pitanju, oba vozila nude podjednako i ni jedno od njih se ne ističe. američki automobil je za red veličine ekonomičniji, a to kod mnogih ljudi może biti presudno. Sve u svemu, nema mnogo šta više da se kaže na ovu temu, za mene ovde ne postoji izbor, već isključivo Chevrolet. U svakom slučaju to je moje lično mišljenje izgrađeno na osnovu podataka kojima raspolažem. Ono što bi na kraju ipak trebalo da odluči je Vaš lični osećaj, a ja se nadam da će Vam u tome pomoći i moje smernice. Ukoliko imate dva minuta predlažem da u par laganih koraka izdefinišete Vaše potrebe, želje i mogućnosti i vidite koji bi Vam to automobil preporučio Virtuelni savetnik™, između više od 12.000 različitih, koliko naša baza trenutno sadrži.