Poređenje automobila
Uporedite bilo koja dva automobila uz mišljenje našeg Virtuelnog Savetnika™
Marketing
Dimenzije i siluete
Motor
2.0 U20SED
Performanse (ručni menjač)
Performanse (automatski menjač)
Troškovi
Mišljenje Virtuelnog Savetnika™
Dva poprilično slična automobila, u to nema sumnje. Ipak, svaki od njih ima nešto drugačije da ponudi. S obzirom da oba vozila koriste benzin kao izvor snage, kao i limuzina sa 4 vrata oblik karoserije u okviru istog 'Veliki porodični automobil' segmenta, glavnu razliku predstavlja drugačije rešen pogon (4 x 4 koji implementira Subaru, odnosno prednji kada je u pitanju Chevrolet). Ispod haube prvog se nalazi motor koji je razvio Subaru, 4-cilindrični agregat sa 16 ventila i 125ks , dok je drugi 4-cilindrični agregat sa 16 ventila i 131ks koji potpisuje Opel.
BezbednostČinjenica da je Subaru dostavljen na Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) testiranje, za razliku od konkurenta, možemo smatrati prednošću, jer su 4 osvojene zvezdice za bezbednost bolje nego neizvesnost. Imajući to na umu, hajde da uzmemo u obzir i neke druge aspekte koji utiču na bezbednost. Oba vozila predstavljaju veliki porodični automobil, što u principu znači dobru poziciju što se bezbednosti tiče, međutim to neće rešiti našu dilemu ovde. Nasuprot tome, ukoliko govorimo o masi vozila - podatku koji ne možemo isključiti iz priče, američki automobil nudi marginalnu razliku od 4% više metala.
PouzdanostProizvođači decenijama grade svoju reputaciju po pitanju pouzdanosti i, uopšteno gledano, čini se da Chevrolet ipak ima blagu prednost, ako posmatramo sve modele zajedno. To su rezultati nekih nezavisnih istraživanja, dok posetioci našeg portala pouzdanost marke Subaru vrednuju prosečnom ocenom 4.4, a modele marke Chevrolet u proseku sa 4.2 od 5. Isti ti zvaniči podaci tvrde da je model Legacy prosečan što se pouzdanosti tiče, pri čemu je model Evanda isto tu negde.Ne možemo propustiti da spomenemo da vozači čije automobile pokreće identični motor kao i japanski automobil u proseku smatraju da on zaslužuje ocenu 4.3, dok je onaj ispod haube konkurenta ostvario ocenu 4.0 od 5.
Performanse & EkonomičnostSubaru je za nijansu agilniji automobil i dostiže 100km/h za 0.3 sekundi manje od svog konkurenta. Ipak, nedostaje mu snage da osvoji takmičenje u makismalnoj brzini, dostižući 194 kilometara na čas, 6km/h manje nego što to čini konkurentski automobil. Kada pričamo o štedljivosti stvari deluju prilično slično za oba vozila, trošeći u proseku 9.1 litara goriva na 100 kilometara (31 milja po galonu), u kombinovanom režimu vožnje.
Zaključak
Chevrolet deluje nešto malo pouzdanije, mada je razlika marginalna. Ipak, najvažnija stvar prilikom izbora automobila bi trebalo da bude bezbednost, kako aktivna tako i pasivna. Po mom mišljenju, kada se sve uzme u obzir, japanski automobil pruža daleko viši nivo bezbednosti, što mu pruža veliku startnu prednost u odnosu na protivnika. Kada su performanse u pitanju, oba vozila nude podjednako i ni jedno od njih se ne ističe. američki automobil ipak potroši nešto manje goriva, pa to moramo uzeti u obzir. Zaista teška odluka na samom kraju, ali ako bih morao da se odlučim za jedan od ova dva automobila, bio bi to Subaru. Bez obzira na to, ne treba zaboraviti da svako ima svoje potrebe i želje, zato pre svega uzmite u obzir ono što smatrate da upravo Vama najviše odgovara. A ja sam tu da pomognem koliko mogu. Ukoliko imate dva minuta predlažem da u par laganih koraka izdefinišete Vaše potrebe, želje i mogućnosti i vidite koji bi Vam to automobil preporučio Virtuelni savetnik™, u moru sličnih, a opet toliko različitih vozila.