Poređenje automobila
Uporedite bilo koja dva automobila uz mišljenje našeg Virtuelnog Savetnika™
Marketing
Dimenzije i siluete
Motor
Performanse (ručni menjač)
Performanse (automatski menjač)
Troškovi
Mišljenje Virtuelnog Savetnika™
Pa, moglo bi se reći da su u pitanju dva veoma slična automobila! Ovde su detalji ti koji bi mogli odlučiti. Ako uzmemo u obzir da oba predstavljaju multi-namensko vozilo i koriste oblik karoserije minivan sa 5 vrata uz prednji pogon, sve se svodi na konkretne agregate, pokretane benzinom, koji su u njih ugrađivani. Ispod haube prvog se nalazi motor koji je razvio Chrysler, 6-cilindrični agregat sa 12 ventila i 180ks , dok je drugi 6-cilindrični agregat sa 24 ventila i 245ks koji potpisuje Nissan.
BezbednostOba automobila su bila podvrgnuta Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) testiranju, pri čemu Renault zasenjuje konkurenta nivoom prikazane bezbednosti. Pored toga, osim zvaničnih rezultata kreš-testa, potrebno je analizirati i druge aspekte koji se tiču bezbednosti. Oba vozila predstavljaju multi-namensko vozilo, što u principu znači dobru poziciju po pitanju bezbednosti, ali ta činjenica ne ističe ni jedan od ova dva automobila. Povrh toga, kada je u pitanju težina vozila čiji uticaj nije zanemarljiv, američki automobil nudi popriličnu razliku od 10% više metala.
PouzdanostNije zahvalno diskutovati pouzdanost na nivou proizvođača, ali vredi spomenuti da Renault značajno odskače u pozitivnom smislu, kada se svi modeli uzmu u obzir. To su neki zvanični podaci, dok posetioci našeg portala pouzdanost marke Chrysler, ali i Renault, vrednuju istom prosečnom ocenom: 4.3 od 5. Isti ti zvaniči podaci tvrde da je model Grand Voyager prosečan što se pouzdanosti tiče, pri čemu je model Grand Espace isto tu negde.Povrh svega toga, vlasnici automobila koje pokreće isti motor kao i američki automobil u proseku smatraju da on zaslužuje ocenu 3.0, dok je onaj ispod haube konkurenta ostvario ocenu 5.0 od 5.
Performanse & EkonomičnostRenault je daleko agilniji automobil i dostiže 100km/h za 3.6 sekundi manje od svog konkurenta. Pritom ubrzava sve do 225 kilometara na čas, 46km/h više nego što to čini konkurentski automobil. Kada pričamo o štedljivosti očigledan izbor bi bio američki automobil, trošeći u proseku 0 litara goriva na 100 kilometara (INF milja po galonu), u kombinovanom režimu vožnje. To je INF% više goriva koje potroši francuski automobil!
Zaključak
Renault se čini pouzdanijim, ne previše, ali dovoljno da prevagne. Ipak, najvažnija stvar prilikom izbora automobila bi trebalo da bude bezbednost, kako aktivna tako i pasivna. Po mom mišljenju, kada se sve uzme u obzir, francuski automobil ostavlja protivnika daleko iza sebe po pitanju bezbednosti, čime se nameće kao jedini izbor čak i bez razmatranja drugih aspekata ovog duela. Stvari se nastavljaju u istom smeru, jer Renault ostavlja konkurenta u oblaku prašine, nametnuvši se na taj način svakom entuzijasti. To ipak ima svoju cenu, a to je potrošnja goriva... Verujem da, kada se sve sabere i oduzme, imamo samo jednog pobednika, a to je Renault. Bilo kako bilo, to je neko moje objektivno viđenje stvari zasnovano na informacijama sa ovog portala. Aspekti kao što su dizajn, praktičnost, vrednost brenda, ali i osećaj u vožnji su na Vama da ih odmerite. Preporučujem ujedno da potrošite dva minuta i saznate koji bi Vam to automobil, na osnovu Vaših želja i mogućnosti, predložio Virtuelni savetnik™, iz baze od 12.000+ različitih četvorotočkaša.