Poređenje automobila
Uporedite bilo koja dva automobila uz mišljenje našeg Virtuelnog Savetnika™
Marketing
Dimenzije i siluete
Motor
1.6 Prince EP6CDTS
1.6 Prince EP6CDT
Performanse (ručni menjač)
Performanse (automatski menjač)
Troškovi
Mišljenje Virtuelnog Savetnika™
Ovde razmatramo dva relativno slična automobila, mada ne možemo poreći neke od očiglednih razlika. Za početak, ne pripadaju čak ni istom segmentu, jer MINI predstavlja mikro automobil dok se sa druge strane Citroen vodi kao gradski automobil. Oba motora potpisuje Peugeot. Ispod haube prvog se nalazi 4-cilindrični agregat sa 16 ventila i 207ks , dok je drugi 4-cilindrični agregat sa 16 ventila i 156ks .
BezbednostPočetna tačka bi ovde mogli biti rezultati Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) testiranja kome su, srećom, bili podvrgnuti i jedan i drugi automobil, pri čemu je i jednom i drugom dodeljen podjednak broj zvezdica za bezbednost. Imajući to na umu, hajde da uzmemo u obzir i neke druge aspekte koji utiču na bezbednost. Ovde drugo vozilo predstavlja gradski automobil što mu pruža marginalnu prednost u odnosu na mikro automobil konkurenta, tako nam makar govore statistike. Nasuprot tome, kada je u pitanju težina vozila čiji uticaj nije zanemarljiv, britanski automobil nudi marginalnu razliku od 7% više metala.
PouzdanostProizvođači decenijama grade svoju reputaciju po pitanju pouzdanosti i, uopšteno gledano, čini se da oba ova brenda imaju slične rezultate, makar na nivou svih modela ukupno. To kažu neke objektivne statistike, dok posetioci našeg portala pouzdanost marke MINI vrednuju prosečnom ocenom 4.0, a modele marke Citroen u proseku sa -1943419.9 od 5. Kada posmatramo nezavisna istraživanja jasno je da je model Mini prosečan što se pouzdanosti tiče, pri čemu je model DS3 isto tu negde.Povrh svega toga, vlasnici automobila koje pokreće isti motor kao i britanski automobil u proseku smatraju da on zaslužuje ocenu 3.0, dok je onaj ispod haube konkurenta ostvario ocenu 4.5 od 5.
Performanse & EkonomičnostMINI je za nijansu agilniji automobil i dostiže 100km/h za 0.5 sekundi manje od svog konkurenta. Pritom ubrzava sve do 235 kilometara na čas, 23km/h više nego što to čini konkurentski automobil. Kada pričamo o štedljivosti pobednik je svakako francuski automobil, trošeći u proseku 5.9 litara goriva na 100 kilometara (48 milja po galonu), u kombinovanom režimu vožnje. Ne možemo ignorisati razliku od 20% više goriva koje potroši britanski automobil.
Zaključak
MINI je pouzdaniji za red veličine i zasenjuje konkurenta na tom polju po svim osnovama. Ipak, najvažnija stvar prilikom izbora automobila bi trebalo da bude bezbednost, kako aktivna tako i pasivna. U konkretnom slučaju izgleda da oba automobila pružaju približno jednak nivo zaštite putnika, pa to svakako neće moći da odluči pobednika. Ipak, nešto što bi moglo je osećaj u vožnji, jer MINI ostavlja konkurenta u oblaku prašine, nametnuvši se na taj način svakom entuzijasti. To ipak ima svoju cenu, a to je potrošnja goriva... Sve u svemu, nema mnogo šta više da se kaže na ovu temu, za mene ovde ne postoji izbor, već isključivo MINI. Bilo kako bilo, to je neko moje objektivno viđenje stvari zasnovano na informacijama sa ovog portala. Aspekti kao što su dizajn, praktičnost, vrednost brenda, ali i osećaj u vožnji su na Vama da ih odmerite. Takođe, imate priliku da za samo dva minuta saznate koji bi to automobil, kada se sve uzme u obzir, za Vas odabrao Virtuelni savetnik™, u moru sličnih, a opet toliko različitih vozila.
Povezani članci
BMW je napravio pravo malo čudo kada je 2001. godine oživeo MINI kao brend, a to nimalo nije bilo lako. Trebalo je zadržati osećaj u vožnji automobilske ikone koja se kotrljala na felnama od 10 inča i kretala kao po šinama, pružajući upravljivost sličnu onoj kod kartinga...