Poređenje automobila
Uporedite bilo koja dva automobila uz mišljenje našeg Virtuelnog Savetnika™
Marketing
Dimenzije i siluete
Motor
2.0 A20NHH
2.0 EW10 A 2
Performanse (ručni menjač)
Performanse (automatski menjač)
Troškovi
Mišljenje Virtuelnog Savetnika™
Dva poprilično slična automobila, u to nema sumnje. Ipak, svaki od njih ima nešto drugačije da ponudi. S obzirom da oba vozila koriste benzin kao izvor snage, kao i limuzina sa 4 vrata oblik karoserije u okviru istog 'Veliki porodični automobil' segmenta, glavnu razliku predstavlja drugačije rešen pogon (4 x 4 koji implementira Opel, odnosno prednji kada je u pitanju Citroen). Ispod haube prvog se nalazi motor koji je razvio Opel, 4-cilindrični agregat sa 16 ventila i 250ks , dok je drugi 4-cilindrični agregat sa 16 ventila i 143ks koji potpisuje Peugeot.
BezbednostOno što ponajpre moramo uzeti u obzir su rezultati Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) testiranja izvršenih nad ova dva automobila. Dobra stvar je da su testirani i jedan i drugi, pri čemu je i jednom i drugom dodeljen podjednak broj zvezdica za bezbednost. Pored toga, osim zvaničnih rezultata kreš-testa, potrebno je analizirati i druge aspekte koji se tiču bezbednosti. Oba vozila predstavljaju veliki porodični automobil, što u principu znači dobru poziciju što se bezbednosti tiče, međutim to neće rešiti našu dilemu ovde. Povrh toga, kada je u pitanju težina vozila čiji uticaj nije zanemarljiv, nemački automobil nudi marginalnu razliku od 9% više metala.
PouzdanostNije zahvalno diskutovati pouzdanost na nivou proizvođača, ali vredi spomenuti da oba ova brenda imaju slične rezultate, makar na nivou svih modela ukupno. To kažu neke objektivne statistike, dok posetioci našeg portala pouzdanost marke Opel vrednuju prosečnom ocenom 4.4, a modele marke Citroen u proseku sa 4.3 od 5. Nezavisna istraživanja su takođe pokazala da je model Insignia prosečan što se pouzdanosti tiče, pri čemu je model C5 isto tu negde.Osim toga, vozači raznih automobila u koje je ugrađivan motor koji ispod haube skriva nemački automobil u proseku smatraju da on zaslužuje ocenu 1.0, dok je onaj ispod haube konkurenta ostvario ocenu 3.7 od 5.
Performanse & EkonomičnostOpel je daleko agilniji automobil i dostiže 100km/h za 3.2 sekundi manje od svog konkurenta. Pritom ubrzava sve do 250 kilometara na čas, 40km/h više nego što to čini konkurentski automobil. Kada pričamo o štedljivosti stvari deluju prilično slično za oba vozila, trošeći u proseku 8.4 litara goriva na 100 kilometara (34 milja po galonu), u kombinovanom režimu vožnje.
Zaključak
Citroen se čini pouzdanijim, ne previše, ali dovoljno da prevagne. Ipak, najvažnija stvar prilikom izbora automobila bi trebalo da bude bezbednost, kako aktivna tako i pasivna. Po mom mišljenju, kada se sve uzme u obzir, nemački automobil pruža nešto viši nivo ukupne bezbednosti. Stvari se nastavljaju u istom smeru, jer Opel ostavlja konkurenta u oblaku prašine, nametnuvši se na taj način svakom entuzijasti. Da stvari budu još bolje, pritom čak troši i manje goriva! Nije mi teško da priznam da, kada bih birao izmedju ova dva automobila, moj izbor bi definitivno bio Opel. Bilo kako bilo, to je neko moje objektivno viđenje stvari zasnovano na informacijama sa ovog portala. Aspekti kao što su dizajn, praktičnost, vrednost brenda, ali i osećaj u vožnji su na Vama da ih odmerite. Preporučujem ujedno da potrošite dva minuta i saznate koji bi Vam to automobil, na osnovu Vaših želja i mogućnosti, predložio Virtuelni savetnik™, u moru sličnih, a opet toliko različitih vozila.