Demistifikujem: Start-Stop sistem
autor: AutoManijak datum: 27.10.2019.

Demistifikujem
START-STOP SISTEM
Svi smo makar jednom prisustvovali nemiloj sceni na graničnom prelazu gde Mustafa gura svoj VW Sharan sa tri žene i jedanaestoro dece po pet metara svaka dva minuta. Poslednjih godina taj trend se smanjuje zahvaljujući start-stop sistemima.
Iako je ideja o automatskom gašenju motora prilikom bespotrebnog rada u "leru" stara koliko i ja, serijska proizvodnja automobila sa start-stop sistemima je uzela maha tek poslednjih desetak godina i to pre svega u Evropi. Glavna motivacija je svakako New European Driving Cycle (NEDC) testiranje iz koga proističu (često nerealne) brojke vezane za potrošnju goriva i emisiju štetnih gasova. Zanimljivo je da čak 25% ciklusa testiranja automobili provedu zaustavljeni, imitirajući gradske gužve, a kako bolje smanjiti količinu goriva koju motor potroši nego kompletnim isključivanjem istog.

Moji prvi utisci vezani za uporno gašenje i paljenje motora tokom vožnje radi uštede goriva od nekih pet do osam procenata su bili, poređano po intenzitetu: mučnina, neverica i nekontrolisana želja za psovanjem. Svako ko svoj automobil doživljava kao nešto više od metalne kante za prevoz od tačke A do tačke B zna da su startovanje i zaustavljanje motora dve najstresnije radnje po pogonski agregat. To su idealni trenuci da stradaju anlaser ili alternator, da popucaju klinasti i zupčasti kaiš, ali i da se ubrza zamor materijala na gotovo svakoj pokretnoj komponenti motora. Negativne efekte na akumulator ne moram ni da naglašavam. Međutim, sve ovo navedeno nije ujedno i najgore. Najgore je trošenje ležajeva radilice koji, bez adekvatnog podmazivanja potpomognutim konstantnim radom motora, umesto zaštite tankim slojem ulja doživljavaju suvišni kontakt metala o metal, a to nikada nije prijatno. Osim kada ključevima grebete komšijin bahato parkirani automobil.

Druga predrasuda koju sam gajio po pitanju ove tehnologije bila je svakodnevni život sa ovakvim automobilom i njen uticaj na osećaj u vožnji. Zapravo, svoj trenutni automobil nisam kupio sve dok me prodavac u salonu nije uverio da postoji dugme u kabini kojim se cela stvar u potpunosti isključuje. Međutim, nakon godinu dana druženja sa start-stop sistemom moram da primetim da to dugme nisam pritisnuo više od 5-6 puta, što ga po učestalosti korišćenja u vožnji svrstava među svetla za maglu, zadnji brisač i pokazivanje srednjeg prsta. Razlog za to je činjenica da vozač zapravo kontroliše kada će se sistem aktivirati, izbacivanjem menjača iz brzine i puštanjem kvačila kada je automobil zaustavljen. U "kreni-stani" situacijama, gde je veća šteta nego korist od stalnog gašenja i paljenja, jednostavan pritisak na pedalu kvačila obezbeđuje da motor nastavi sa radom. Tamo gde je izgledno stajanje duže od 6 sekundi, koliko je minimalno isplativo zaustavljanje motora, a posebno na semaforima koji drže crveno i po nekoliko minuta na vama je da dopustite start-stop sistemu da se aktivira.

Jednom rečju start-stop sistem je jednostavno tu, sve vreme nešto računa, radi i trudi se da ga vi ni u jednom trenutku ne primetite. Jedino što zaista rado primećujete su nešto manje frekventne posete benzinskim stanicama, pogotovo ukoliko veći deo kilometara pravite po gradu, provlačeći se kroz permanentni i beznadežni saobraćajni haos.

Dopadaju Vam se tekstovi? Naručite knjigu!
Svi Vaši omiljeni tekstovi na 185 strana
Više od 50 najpopularnijih tekstova sa Automanijak bloga, kolumne na portalu MojAuto.rs i štampanog dodatka novina "Blic" zaokruženih u knjigu. Obradujte sebe ili nekog drugog zaljubljenika u automobilizam ovim ponekad korisnim, a često šaljivim skupom saveta, iskustava i utisaka jednog Automanijaka.
Brzo i jednostavno naručite knjigu online.